Login now! Register Now!
Forgot Password?    Facebook Platformu
Join us for some milk and cookies! Selam sevgili ziyaretçimiz. Sitemize üye olmadığınız veya giriş yapmadığınızı görüyorum :)
Forumun avantajlarından yararlanmak için üye olun veya giriş yapın :)
üyeol,üye olmak için tıkla,kayıt ol
Üye olmak zorunda değilsiniz,Linkler Açıldıl

Etiketlenen üyelerin listesi

Gösterilen sonuçlar: 1 ile 7 ve 7
Hazırlık Cevapları Soru 1: Gözlem:Bir eseri yazmaya başlamadan önce gerekli,bilgi,deney,inceleme ve araştırma yapma işi. Tarafsızlık:Yansızlık,tarafsız olma durumu İspat:Kanıtlamak,gerçek yönünü ortaya çıkarmak Nesnellik:Taraf tutmadan yapılan inceleme,objektiflik Bilimsellik:Bilimle ilgili,bilime dayalı Didaktik:Öğretici Başyazı ergi ve gazetelerin ilk sayfalarındaki makale Başyazar:Başmakale yazarı Sayfa 109 Cevapları 1.Makaleler herhangi bir konuda bilgi vermek ,bir konuyu veya
 1. #1
  Administrator By-BoykA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Nereden
  TÜRKİYE
  Mesajlar
  14.262
  Blog Entries
  8
  Bahsedilmiş
  0
  Takip edilen
  0

  Thumbs down 11.sınıf Dil Anlatım 107 108 109 110 111 112 113 114 115 Cevapları

  Hazırlık Cevapları
  Soru 1:
  Gözlem:Bir eseri yazmaya başlamadan önce gerekli,bilgi,deney,inceleme ve araştırma yapma işi.
  Tarafsızlık:Yansızlık,tarafsız olma durumu
  İspat:Kanıtlamak,gerçek yönünü ortaya çıkarmak
  Nesnellik:Taraf tutmadan yapılan inceleme,objektiflik
  Bilimsellik:Bilimle ilgili,bilime dayalı
  Didaktik:Öğretici
  Başyazıergi ve gazetelerin ilk sayfalarındaki makale
  Başyazar:Başmakale yazarı
  Sayfa 109 Cevapları
  1.Makaleler herhangi bir konuda bilgi vermek ,bir konuyu veya düşünceyi açıklamak,ispatlamak amacıyla yazılır
  2.Çevre kirliliğinin dünyamız için oluşturduğu tehtide dikkat çekmek ve bu konuda görüşlerini belirtmek
  3.Gerekli kültür ve bilgi birkimine sahip okuyucuya hitap eder
  4.
  *Konu toplumun büyük bir kesmini ilgilendirecek nitelikte olmalıdır.
  *Kanıtlar inandırıcı olmalıdır.
  *Anlatım açık,sade,anlaşılır olmalıdır.
  *Konu tarafsız bir şekilde ortaya konmalıdır.
  5.Haber yazılarında sadece haber vardır,makalelerde düşünce ve yorum vardır.Gazete haberleri günlük olduğu halde makalelerde günlük düşüncelerden çok uzun ömürlü düşünceler yer alır.
  6.Çevre kirliliğinin yol açtığı zararlardan bahsedilerek örnekler verilmiş.sonra alınabilcek önlemlerden bahsedilmiştir.
  7.Çevre kirliliğinin zararları düşüncesi,çevre kirliliğinin yol açtığı afetler,küresel ısınma ve bozulan ekolojik sistem yardımcı düşüncelerle ilişkilendirilerek birbirine bağlanmıştır.
  9.İşlenecek konunun ortaya konmasıyla başlamış,örneklerle devam etmiş ve bir fikre bağlanarak sonuçlandırılmıştır
  10.Göndergesel işlevde.
  4.Etkinlik
  Öğretici,açıklayıcı,kanıtlayıc ı anlatım türleri kullanılmıştır.okuyucuya çevre kirliliğinin neden ve sonuçlarını açıklamak,öğretmek ve kanıtlamak amacıyla bu anlatım türleri kullanılmıştır.
  12.EtkinlikMetinde görev alan kelimeler,kelime grupları ve cümleler yapıyı oluşturan ögelerdir.Kelime grupları ve cümleler anlam ve şekil bakımından birbirine bağlanarak makalede verilmek istenen düşünceyi ortaya koyar.
  Anlama Ve Yorumlama
  1.Okuyucuların makalede işlenen konu hakkında bilgi edinmesini,onların dünyasında yeni ufukların açılmasını sağlar.
  2.Makaleler düşünce yazılarıdır.Dolayısıyla yazarın düşüncelerini yansıtan yazılardır.Yani yazarın düşüncelerini yansıtarak ayna görevi görür.
  **çme Ve Değerlendirme
  1 Düşünce
  gazete ve dergilerde
  Başyazı,başyazar
  2.D,Y,Y,D
  3.C
  4.E
  5.B
  6.E
  7.B

  ________________

  Fazla Kaptırma Kendini Sanal Aleme Yalan Olup Çıkarsın Sözlerinle!

 2. #2
  Yeni Üye emrah_atagan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesajlar
  4
  Bahsedilmiş
  0
  Takip edilen
  0

  Standart

  teşekkürler

 3. #3
  Administrator By-BoykA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Nereden
  TÜRKİYE
  Mesajlar
  14.262
  Blog Entries
  8
  Bahsedilmiş
  0
  Takip edilen
  0

  Standart

  bi şey degil görevimizi yapıyıruz

  Fazla Kaptırma Kendini Sanal Aleme Yalan Olup Çıkarsın Sözlerinle!

 4. #4
  Yeni Üye yeacent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesajlar
  1
  Bahsedilmiş
  0
  Takip edilen
  0

  Standart

  hani11 .etkınlık yok olmamaıs

 5. #5
  Yeni Üye buvet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2010
  Mesajlar
  6
  Bahsedilmiş
  0
  Takip edilen
  0

  Standart Cevap: 11.sınıf Dil Anlatım 107 108 109 110 111 112 113 114 115 Cevapları

  ya arkadaşlar benim makale örneği bulmam lazım çoook acil
  yardımcı olurmusunuz

 6. #6
  Administrator ByNomeNt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Nereden
  includes
  Mesajlar
  4.917
  Blog Entries
  29
  Bahsedilmiş
  5
  Takip edilen
  0

  Standart Cevap: 11.sınıf Dil Anlatım 107 108 109 110 111 112 113 114 115 Cevapları

  Bir Makale Örneği

  Küresel Çevre Kirlenmesi

  Günümüzün dünyasında çevre kirliliği, tüm gezegeni kaplayan boyutlara ulaşmış durumda. Dünyanın birçok bölgesinde insanlar, çevre felaketine karşı korumasız, nükleer tehdit ve radyasyondan habersiz bir yaşam sürmektedir. Bilim adamları ise bu olumsuzlukların devamı halinde dünyadaki tüm canlıların ciddi biçimde tehdit altında olduğunu vurguluyorlar.

  Halbuki insanoğlunun gelişimi başlarda yaşam ve doğal çevre ile uyum içinde sürmüştür. Ancak dünyadaki toplumsal ve teknolojik gelişmelerin hızla artışı karşısında ekolojik sistemin bu hassas dengesi giderek bozulmuştur. Bu tehlikeli gelişmenin seyircisi durumunda olan insanlık ise dünyada dengeli bir çevrenin korunamaması halinde tüm canlıların varlığının sürmesinin olanaksızlığını acaba ne zaman anlayacak?

  Bu yılın yaz başlarında başlayan yağmur dönemi dünyayı etkisi altına aldı. Barajları, setleri ve köprüleri yıkan seller ölümcül sonuçlara yol açtı. Bir süre önce Trabzon’da yaklaşık üç saat süren yağmur, Sürmene ilçesi ve haritadan silinen Beşköy beldesinde büyük mal ve can kaybına neden oldu, ocakları söndürdü…

  Yağışların etkili olduğu bir başka ülke olan Çin’in birçok bölgesinde barajlar yıkıldı. Harekete geçirilen askeri birlikler setleri yıkarak sel sularının kırsal kesime yayılmasını sağlamaya çalıştılar. Sel, eylülün ortasında da Meksika’nın Chiapas eyaletinin Valdivia köyünü yok etti.

  Dünyadaki benzer sel baskınlarının verdiği zararlar ürkütücü boyutlara ulaştı. 240 milyon kişiyi etkilediği söylenen bu yazın selleri, resmi açıklamalara göre şimdiye kadar 2 binin üzerinde insanın ve sayısı bilinmeyen diğer canlıların yaşamlarına mal oldu. Yaklaşık 14 milyon kişi evini terk etmek zornuda kaldı. Bu durum, insana, Çinlilerin “Su ile şaka olmaz” özdeyişini hatırlatıyor.

  Gün geçmiyor ki çevre felaketi haberlerde yer almasın. Büyük Okyanus’ta 30 metreye kadar yükselen dalgalar sahilleri yerle bir etti. Deniz dibindeki deprem ya da yanardağların patlamasından meydana geldiği söylenen bu dev dalgalara karşı uyarı ağları da para etmiyor. Hatırlanacağı gibu bu dev dalgalar, 1993′te Endonezya’da bir adanın tamamını kapladı ve 2 bin kişinin yaşamını yitirmesine yol açtı. Yine Gine’de yaşamını yitirenlerin sayısı ise 3 bini aştı.

  Dev dalgalara yol açan depremin merkezi Büyük Okyonus’ta idi. Ama yer kabuğu, dünyanın başka bölgelerinde harekete geçecek şekilde etki alanını genişletti. Örneğin haziran başında başlayan depremlerin, dünyanın dört bir yanını salladığı ortaya çıktı. Ülkemiz de bundan nasibini aldı. Bu ve buna benzer felaketler bize, geleceğimizi bu günden tahmin etmenin olanaksızlığını gösteriyor. Ozondaki delinme ve hava kirliliğinin yaşamda olumsuzluklara neden olabileceği ve doğal yaşamın temellerini dinamitleyeceğini küresel gözlükle niçin göremiyoruz?

  Küresel çevre sorunlarının çözümü konusunda her ülkenin, çağdaş yöntemlerle halkını bilgilendirmesi bir görev olmalıdır. Sanayinin kent içinden uzaklaştırılmasına ve milli parkların gereği gibi korunup doğal hali ile tutularak toplumun yararlandırılmasına öncelik verilmelidir.

  Üçbinlinli yılların insanları için, doğayla çok daha büyük uyum içinde yaşanacak rüzgârgüneş enerjisinden yararlanacak doğal konut yapımına geçilemez mi? Bu sahada yeni arayışlar içinde olmalıyız. Doğanın intikamının daha büyük olmaması ve acının yoksul ülkelere çektirilmemesi için insanların bir an önce kendilerine çeki düzen vermeleri gerekiyor.

  Ölümcül etkileri yıllardır sürmekte olan ‘Çernobil’ olayından kim sorumlu? Bugün ‘Çernobil’den on misli daha tehlikeli olacak, radyoaktif artıkların bulunduğu söylenen Sibirya’nın batısındaki Karaçay Gölü, bir saatli bombadan farksızdır. Gölün altında, yaklaşık yüz metre derinlikte beş milyon metreküp radyoaktif tozlardan oluşan kütlenin varlığı bilinmektedir.

  İnsanların yazgıları ile ilgili dehşet dolu olası tehlikelere karşı evrensel yurttaş girişimlerinin etkinliği attırılmalıdır.

  Hepimizin paylaştığı bu dünyayı, bu gezegeni gelecek kuşaklara kirli ve çirkin bırakmaya hakkımız var mı? Geleceğe bir borcumuz yok mu? Hatalarımızın bedelini henüz doğmamışlara ödetmemeliyiz.

  Doğa *****n yasalarına yeterince duyarlılık göstermeli ve doğal afetlerini ciddiye almalıyız. Doğal zenginliklerle dolu olması gereken bir dünyadan daha fazla yoksun olmamalıyız.

  (Şaban Ali Yaşaroğlu, Cumhuriyet, 3 Ekim 1998)
  Lütfen Forum Kurallarını Okuyalım
  ForumFokurtu.CoM Resmi Facebook Sayfası  ßaşarmak zordur, KoLaya kaçarsan sonuç basitleşir.. Unutma, Yokuş aşağı inmek kolaydır ama manzara tepeden seyrediLiR...
  ©Copyright ForumFokurtu & Since 2009
  █║▌│ █║▌ ║││█║█║


 7. #7
  Yeni Üye buvet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2010
  Mesajlar
  6
  Bahsedilmiş
  0
  Takip edilen
  0

  Standart Cevap: 11.sınıf Dil Anlatım 107 108 109 110 111 112 113 114 115 Cevapları

  saol çok tşk

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •