Üye olmak zorunda değilsiniz,Linkler Açıldıl

Etiketlenen üyelerin listesi

Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 ve 1
Zeybek Havaları : Yörük sözcüğü, süratli oynama anlamında kullanılmaktadır. Zeybek oyunlarını aynı tartımda kadınlar da oynarlar ve bu oyuna <Kadın Oyunu> denir. Zeybek havalarının kendine has usulü, müzik deyimiyle 9 zamanlıdır. 9 zamanlıların sırası ile, 9/16 lık, 9/8 lik, 9/4 lük, 9/2 lik olanları ayrı ayrı isimlendirilerek değerlendirilirler. 9/4 lük
 1. #1

  • Forumdan Uzaklaştırıldı
  • Offline

  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesajlar
  8.538
  Bahsedilmiş
  0
  Takip edilen
  0

  Arrow Zeybek Nasıl Oynanır!!

  Zeybek Havaları : Yörük sözcüğü, süratli oynama anlamında kullanılmaktadır. Zeybek oyunlarını aynı tartımda kadınlar da oynarlar ve bu oyuna <Kadın Oyunu> denir. Zeybek havalarının kendine has usulü, müzik deyimiyle 9 zamanlıdır. 9 zamanlıların sırası ile, 9/16 lık, 9/8 lik, 9/4 lük, 9/2 lik olanları ayrı ayrı isimlendirilerek değerlendirilirler. 9/4 lük ve 9/2 lik olanlar Zeybek havalarının en ağırlarını oluştururlar ve bu tür oyunların başında muhakkak çalgılar <<GEZİNLEME>> denilen serbest stilde ve aynı ayaktan, müzikli bir sergileme yaparlar. Bu gezinleme anında oyuna kalkan yada kalkanlar kendilerine has stilde ve erkekçe, alanda dairesel bir biçimde dolanırlar ve ritimli kısmın üç zamanlı yerinde nara atarak oyuna başlarlar. Oyun birkaç kere döndürülür, oynayan yorulduğunu belli etmeden çalgı çalarak eşlik eden davul-zurnacıya ya da bağlamacıya bilinen tarzda verdiği işaretle tekrar gezinlemeye geçer, böylece oyun sürdürülür. Bu hareket tarzı toplu zeybek oyunlarında da geçerlidir. Karın oyunlarında gezinleme yoktur.
  Neyle Oynanır : Zeybek oyunları meydanlarda davul- zurna, kapalı yerlerde ise bağlamalar eşliğinde oynanır. Oyunlarda çift zurna gelenektir. Zurnalardan biri ezgiyi çalar, diğeri ise dem tutar.
  Nasıl Oynanır : Zeybek oyunları bayramlarda, ulusal günlerde, düğün ve eğlencelerde oynanır.Efe’nin oyunu ağır, Zeybek ve Kızanların oyunları kıvraktır. Zeybek oyununu oynayacak kişi meydana çıkar ve kendini özgü tavrıyla ağır ağır gezinir. Yere doğru eğilerek parmaklarını toprağa, daha sonra da silahlığına sürer, doğrulur ve yine gezintiye devam eder. Gezinti bölümünün bitimiyle zurnacı oyunun ezgisini çalmaya başlar. Zeybek oynayan ellerini kaldırarak oyuna başlar. Bazen bir elini dizine, bir elini de silahına vurarak oyunu sürdürür. Her zeybek oyunu oynayanın kendine özgü tavrı ve stili vardır. Zeybek oyunları genellikle tek oynanır.

  Zeybek oyunu oynayan kişiye etrafındakiler coşkuyla katılırlar. Oyun sırasında naralar, << haydi efem >>, <<este>> gibi sözcüklerle bağırırlar.

  Zeybek oynayanın zaman zaman oyun içinde davulun kenarına ayağı ile vurması gelenektir. Günümüzde bu gelenek hala sürmektedir...
  Bu konu veya mesaj www.forumfokurtu.com sitesine aittir.

 

 

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •