Üye olmak zorunda değilsiniz,Linkler Açıldıl

Etiketlenen üyelerin listesi

Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 ve 1
Sınav Duaları – Sınava Girmeden Önce Okunacak Dualar Biz inanmışız, Allah’ımız, peygamberimiz var! Hayatımda her girdiğim sınavdan önce, hiç olmazsa besmele çektim. Bir çoğunda dua yaptım. İlkokuldan beri, her sınav öncesinde dua ederim. Benim gibi milyonların olduğunu da biliyorum. Dua, insanı hem sınavın stres ve korkusundan kurtarıyor, hem de rahatlatıyor.
 1. #1

  • Administrator
  • Offline

  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Nereden
  includes
  Mesajlar
  4.951
  Blog Entries
  Bahsedilmiş
  5
  Takip edilen
  0

  Standart Sınav Duaları – Sınava Girmeden Önce Okunacak Dualar

  Sınav Duaları – Sınava Girmeden Önce Okunacak Dualar
  Biz inanmışız, Allah’ımız, peygamberimiz var! Hayatımda her girdiğim sınavdan önce, hiç olmazsa besmele çektim. Bir çoğunda dua yaptım. İlkokuldan beri, her sınav öncesinde dua ederim. Benim gibi milyonların olduğunu da biliyorum.
  Dua, insanı hem sınavın stres ve korkusundan kurtarıyor, hem de rahatlatıyor. Hem de gerçek sığınağın ve gerçek korkulması gereken varlığı bize hatırlatıyor.
  Hemen hemen her sınav öncesinde dua okumuşumdur. Lise sınavlarında, ÖSS’de, üniversitede vize ve finallerde, ehliyet sınavında, hemen hemen her sınavda!
  Öncelikle şunu söyleyeyim; en güzel dua, beş vakit namazın sonunda yapılan duadır. Sürekli olduğu için kabul olması daha makbuldur.
  Okuduğum dua, rahmetli anneannemin öğrettiği;
  Ve kul rabbi zidni ilmen ve fehma
  duasıdır. Bir Kur’an ayetidir, sondaki fehma eklenmiştir. Sınavdan önce, 7 defa okunur. Başka bir dua daha var. Belki de bir çoğumuz biliriz.
  Rabbi yessir
  Vela tuassir
  Rabbi temmim
  Bilhayr

  şeklinde güzel bir dua daha. Bunu zannedersem 3 defa okurduk. Tabii 3 ihlas, 1 fatiha da vakit varsa okunmalı. Hatta belki de en başta okunmalı.
  Dua hususunda ekleyeceğim bir konu daha var… Duanın başında ve sonunda Salavat-ı şerife yani Allahumme salli ala seyyidina muhammedin ve alla ali muhammed okumak ve en başta da bir kaç tan tevbe yani estağfirullah çekmek önemlidir.
  Bir de duanın anlamını bilmek gerek. Sınava girmek, sınav duasının vakti girmesidir ve sınav duaları okunur. Yalnızca sınavı geçmek için okunmaz. Aynı yağmur duasında olduğu gibi. Yağmurun yağması için yağmur duasına çıkılmaz! Yağmur yağmaması, yağmur duası ibadetinin vaktinin girmesidir ve yağmur duası da o vaktin ibadetidir. Nasıl, öğle ezanı öğlen namazının kılınmasını gerektirir, onun gibi de sınava girmek, sınav duası ibadetini yerine getirme vaktinin girmesidir. Sınavı geçmekten çok, duayı içten etmek önemlidir.
  Bunlar okunduktan sonra “Allah’ım yardım et”, Bütün müslüman kardeşlerimin sınavlarında yardım et, zihin açıklığı ver” vs. gibi Türkçe istediğiniz kadar dua edin. Bunları bizzat ben ederdim. Çünkü bencillik İslam’da yoktur. Bir müslüman kardeşimin herhangi bir alanda başarısı, banha gurur verir.
  Ancak şunu söyleyelim, “Dua, müminin silahıdır” ama sınava çalışmadan, sınav anında yapılan duaların pek etkisi olmaz. Yani tevekkülü yaparak, sınava çalışarak, sınavdan önce yapılan bir dua; inşallah, sınavın bizim için daha iyi geçmesine sebep olacaktır.
  Ekleyeceğim en son nokta ise, sınıfta iyi bir arkadaşınız var ise, o arkadaşınızla birbirinizle dua etme konusunda anlaşmanız! Yanlış anlamayın, maddi bir karşılık için değil, sırf Allah rızası için! Nedeni, kendinizin kendinize ettiği dualar kadar, başkalarının sizin bizzat isminizi söyleyerek ettiği dualar da çok makbuldür.
  Allah, tüm müslüman kardeşlerimizin tüm maddi, manevi sınavlarında yardımcıları olsun.
  Bu konu veya mesaj www.forumfokurtu.com sitesine aittir.
  Lütfen Forum Kurallarını Okuyalım




  ForumFokurtu.CoM Resmi Facebook Sayfası



  ßaşarmak zordur, KoLaya kaçarsan sonuç basitleşir.. Unutma, Yokuş aşağı inmek kolaydır ama manzara tepeden seyrediLiR...
  ©Copyright ForumFokurtu & Since 2009
  █║▌│ █║▌ ║││█║█║


 

 

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •