Üye olmak zorunda değilsiniz,Linkler Açıldıl

Etiketlenen üyelerin listesi

Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 ve 1
Samiler / Samilerin Tarihi / Samilerin Hayatı Samiler Kuzey Avrupa'nın Sápmi bölgesinde bir kabile Tarih Toplam 80.000 – 100.000 arası nüfusa sahip olan bu halk kendilerine Lapyalı denmesini kesinlikle istemiyorlar çünkü ‘Lapp’ yama anl***** geliyor ve Samiler rengarenk giysileri dolayısıyla kendilerine verilen bu ad ile alay edildiğini düşünüyorlar. Samiler bu
 1. #1

  • Forumdan Uzaklaştırıldı
  • Offline

  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesajlar
  8.538
  Bahsedilmiş
  0
  Takip edilen
  0

  Arrow Samiler / Samilerin Tarihi / Samilerin Hayatı

  Samiler / Samilerin Tarihi / Samilerin Hayatı

  Samiler Kuzey Avrupa'nın Sápmi bölgesinde bir kabile

  Tarih

  Toplam 80.000 – 100.000 arası nüfusa sahip olan bu halk kendilerine Lapyalı denmesini kesinlikle istemiyorlar çünkü ‘Lapp’ yama anl***** geliyor ve Samiler rengarenk giysileri dolayısıyla kendilerine verilen bu ad ile alay edildiğini düşünüyorlar.

  Samiler bu bölgeye yaklaşık 4000 yıl önce gelmişler. Vikingler ve onları takip eden ortaçağ yıllarında en kalabalık toplumun Samiler olduğu biliniyor. Bu yıllarda Vikinglerle sürekli savaş halinde olan Samiler Vikingler tarafından kutup dairesi dolaylarına doğru sürülürler. Bir süre sonra dünyayı keşfe çıkan Vikingler Samilerin ticaret ortağı haline gelirler.

  17. yüzyıldan itibaren Norveç ve İsveç krallıkları tarafından asimile edilmeye başlanan halk animist geçmişlerini bırakarak Hıristiyanlığı seçmeye zorlanır dillerini konuşmaları yasaklanır. İsveç Norveç Finlandiya ve Rusya ulusal sınırlarının çizilmesinden sonra Samiler yaşamak zorunda oldukları ülkenin kültürüne ve diline adapte olmak zorunda kalırlar.

  1956’da Finlandiya İsveç ve Norveç te yaşayan Samiler Kuzey Sami Konseyini kurduktan sonra hakları için mücadele etmeye başladılar ve bugün bu ülkelerde resmi olarak azınlık statüsünde olsalar dillerini ve kültürlerini okullarında öğrenebilseler de halen toprak ve doğal kaynaklar konusundaki mücadeleleri devam ediyor.

  Müzik
  En bilinen Sami müzikleri İngiliz edebiyatında da rastlanan “joik”lerdir. Joiklerde taklit önemli bir yer tutar. Sözleri özellikle ruhani konularla ilgilenir.

  Lavu denen diğer bir şarkı türünün şiirsi sözleri vardır. Vuelie’ler ise bir kişi ya da olayın müzik eşliğinde anlatılmasıdır. Bu üç müzik türü de halen Samiler arasında biliniyor. Genç kuşaklar ise modern ritm aletleri ile müziklerini besliyorlar. Yerli çalgılar son derece ilkel. Bir ağaç parçasına ya da bir boynuza tel gerilerek yapılıyor. Müzisyen telin boyu ve gerginliği ile oynayarak nota üretiyor.

  Samiler Enigma isimli müzik grubunun kendi müziklerini tanıttığını düşünüyorlar. Ayrıca ünlü caz saksafoncusu Jan Garbarek’in “Legend Of The Seven Dreams” albümünde Sami melodileri Finlandiya’da yaşayan Sami sanatçı Nils-Aslak Valkeapää’nın eşliği ile çalınıyor. Yine Norveç’te yaşayan Marie Boine de Peter Gabriel’in albümlerinden tanınıyor. Sami müziğinde Şaman ayinleri de önemli bir yer tutuyor.
  Bu konu veya mesaj www.forumfokurtu.com sitesine aittir.

 

 

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •